Doğası gereği yüzmek insan bedeni için en iyi spor olarak kabul edilir. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlere daha az yük biner ve beden suyun dışında yapamayacağı hareketleri suda rahatlıkla yapar. Yüzme her yaştan kişinin yapabileceği bir spor olduğundan erken yaşlarında yüzmeyi düzenli bir etkinlik olarak hayatına katmış olanlar ileri yaşlarında dahi bu sporu yapmaya devam edebilirler. Üstelik yüzme, futbol ya da basketbol gibi diğer sporlarla karşılaştırıldığında spor bağlı sakatlanmalarda hem daha az hem de daha hafif kazalara neden olur.
Tüm spor etkinliklerinde olduğu gibi yüzme sayesinde de çocuklar hedef belirlemeyi öğrenirler ve öz disiplinlerini geliştirirler.
Okul öncesi dönemde düzenli spor yapan çocuklar ileri yaşlarındaki spor etkinliklerine temel oluştururlar. Düzenli yüzen çocuklar sutopu, su kayağı, kürek ya da dalma gibi sporlara daha yatkın olurlar.
Erken yaşta yüzme öğretiminin bir diğer kazancı da çocukların suya bağlı kazalara karşı daha güvenli bir durumda olmalarıdır.
Griffith Eğitim Araştırmaları Enstitüsü’nün erken yaşlarda yapılan yüzme sporuyla ilgili bir araştırması Secience Daily’de yayınlandı. Bu araştırmaya göre okul öncesi dönemde yüzme öğrenen çocukların tüm gelişim alanlarında yaşıtlarından daha hızlı ilerledikleri bulundu. Araştırmanın başında bulunan Prof. Robyn Jorgensen şöyle söylüyor: “Erken dönemde öğrenilen yüzme becerileri çocukların diğer öğrenme ortamlarına geçişlerini kolaylaştırıyor.” Jorgensen’e göre çocuğunuzu bir yüzme programına yazdırdığınızda ilk ve doğrudan kazancı erken yaşta bir yüzücü olması gibi gözükse de asıl kazancı atletik becerilerin çok ötesindedir.