arzu_hnm

Arzu Aydoğan
ODTÜ, Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden 1997 yılında mezun oldu. İki yıl üretim mühendisi olarak çalıştıktan sonra 2001 yılında bir kere daha üniversite sınavına girdi ve ODTÜ Felsefe Bölümü’nü kazandı. Birinci sınıftan sonra 2002 yılında aynı bölümde yüksek lisans programına başladı. 2003 – 2005 yılları içinde, uzaktan eğitim olarak, İngiltere’deki Montessori Centre International’dan Montessori Yöntemi eğitimini aldı. 2003 yılından beri Sihirli Bahçe Montessori Okulu’nda Montessori Eğitmeni ve Eğitim Yöneticisi olarak çalışıyor. 2010 yılında Felsefe Yüksek Lisansını tamamladı. Bu tez Lap Lambert Academic Publishing’den yayınlandı. 2013 – 2014 akademik yılında Kapadokya Meslek Yüksek Okulu, Çocuk Gelişimi Bölümü’nde, Montessori Öğretmen Eğitimleri’ni vermeye başladı. 2014 yılında Liberum Montessori Akademia’yı kurdu. Liberum Montessori Akademia ve Kapadokya Meslek Yüksek Okulu işbirliği yaparak 2014 – 2015 akademik yılında, Türkiye’de ilk kez bir üniversite tarafından onay verilen öğretmen eğitimlerini, Kapadokya Üniversitesi’nin sertifikalandırdığı bir programla başlattılar. 2017 yılında Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’ndan Eğitimde Hizmet Ödülü alan Arzu Aydoğan Kapadokya Üniversitesi’nde öğretim görevliliğine devam etmektedir. Aynı zamanda Liberum Montessori Akademia’ların Montessori Eğitimleri’ni ve veli seminerlerini sürdürmektedir.

Sevgili Anne ve Babalar,
Liberum Montessori Akademia benim en büyük hayallerimden biriydi. 2003 yılında Türkiye’nin ilk Montessori okulu olan Sihirli Bahçe Montessori Okulu’nu annem Nesrin Demiray’la beraber kurduk. Sihirli Bahçe’de on iki yıl çalıştıktan sonra Montessori Eğitimi’ni kendi anlayış biçimimle uygulamak istedim.
Aklımda bir fikir vardı ve ben o fikri özgürleştirmeliydim. Liberum Montessori Akademia adının benim kendi hikayem olduğunu söyleyebilirim. Özgür düşünceye hep çok önem verdim, her zaman insanın kendini ancak özgür hissettiğinde gerçekten kendisi olabileceğini düşündüm.
Liberum özgürlüğün doyasıya yaşandığı yer demek. Montessori Eğitimi doğasında zaten kendine has bir özgürlük anlayışı vardır, ben bu anlayışı bir adım öteye taşıyarak uygulamada sıra dışı bir yaratıcılığın çocuklarda neredeyse bir volkan gibi patlak vermesine şahit oldum. Liberum, adına yakışır bir özgürlük anlayışını böylece yaşama geçirmiş oldu. Bizim çalışmamızın eğitimde özgürlüğün kendine has bir disiplin anlayışıyla uygulanabilmesi adına önemli bir örnek olarak kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.
Elbette okulumuzun belkemiğini Montessori Eğitimi oluşturuyor. Bu eğitim başarısını dünya çapında ispatladı. Bu yöntemi çok büyük bir güven duyarak uyguluyorum. 2003 yılından beri yöntemin çocuklar üstündeki etkisini gördükçe çocukların hayatına dokunma sorumluluğunu anlamış biri olarak ulaştığımız noktayı mutlulukla karşılıyorum.
Akademia adı felsefenin ilk kez bir okul olarak yapıldığı yerin adı. Felsefe özgür düşünmekle mümkün olur. Felsefeye ve düşünme eylemine duyduğum aşkla okulumuzun özgür düşünce üreten bir felsefesi olduğunu Akademia ismiyle hatırlatmak istedim.

Saygılarımla,
Arzu Aydoğan